[ Webhosting profitux.cz ]
2.4.2010
Recenze sluchátek JAYS s-JAYS
V životě každého audiofila přijde jednou okamžik, kdy to jeho notně zatěžovaná sluchátka vzdají a jedno, nebo dokonce obě přestanou hrát. Konzervativnější jedinci pak většinou neváhají a objednají hned ten samý, ověřený model, ty zvídavější pak čeká proces vybírání sluchátek nových. Jelikož patřím k té druhé skupině, tak jsem se poté, co jsem oplakal svá ukradená Porta Pro, dal do průzkumu trhu a nakonec si vybral špunty od pro mě dosud neznámé švédské značky JAYS, kterým se v téhle recenzi podívám blíže na zoubek.
Těžko říci, zda jsou více sexy v černé, nebo v bílé
Těžko říci, zda jsou více sexy v černé, nebo v bíléZe začátku bych ještě rád napsal pár pochvalných slov na e-shop sluchatka.net, v němž jsem si jaysky koupil. Objednávka proběhla tak hladce, jak jen to šlo, a místo toho, aby mi sluchátka přišly poštou, dovezl mi je sám majitel obchodu. Ono by se to asi nestalo, kdyby neměl náhodou zrovna cestu poblíž mého bydliště, ale stejně - tomu říkám péče o zákazníka :)

Ale k věci. Už samotná krabička, ve které byla sluchátka zabalená, dávala svým zevnějškem na vědomí, že za ty peníze dostanete exkluzivní kousek. A taky že ano, ale nepředbíhejme. Poté, co jsem po opatrné rozbalovací proceduře krabičku pokořil, na světlo světa z ní vypadlo hned několik věcí. Jako první se objevila bachratá brožurka s popisem příslušenství a různými tipy hned v několika světových jazycích. Jako další se objevil malý kartónek hlásající "LOVE YOUR EARPHONES" s pár víceméně neužitečnými radami pro údržbu sluchátek (typu "pravidelně si čistěte uši" a "nenechávejte sluchátka na hraní své kočcce/psovi") a osmi ochrannými filtry uvnitř. Po něm šlo ven malé pouzdérko z průhledního plastu obsahující 5 párů gumovůch "špuntů" různých velikostí + 1 pár z tvarovatelné pěny alá profláklé Koss Spark Plug, následně se na mě vysypala ještě rozdvojka, slučovačka, malé kožené pouzdérko na zip, 90 cm dlouhý prodlužovací kablík a nakonec jsem z krabičky vítězoslavně vytáhl samotná sluchátka, svým designem připomínající tak trošku vypasené larvy nějakého hmyzu.
Příslušenství je opravdu bohaté
Příslušenství je opravdu bohatéJak sluchátka, tak prodlužka mají pozlacené jacky, opláštění pak zajišťuje nijak zvlášť tlustá "matná guma" (můj oblíbený pojem označující drsnější, "protiskluzový" gumový povrch). Úhlový jack jsem však v balení hledal marně, až posléze jsem pochopil genialitu prodlužovacího kablíku, díky kterému ani není potřeba. Dovolím si odhadnout, že zhruba 85% pokažených sluchátek má na vině ukroucený kabel právě u jacku vedoucího do Vašeho mp3 přehrávače. Tohle však prodlužka elegantně řeší - sice nezabráníte tomu, aby se vám na ní jack zkurvil, ale když už se tak stane, stačí prostě zajít do nejbližšího elektra a za pár kaček koupit kablík nový (fajnšmekři pak mohou objednávat originální náhradní díly přímo od JAYS). Samotná sluchátka díky tomu zůstanou nepoškozená a Vy se můžete dál nerušeně věnovat poslechu své oblíbené hudby. Nutno ovšem dodat, že bez prodlužky jsou sluchátka takřka nepoužitelná, na délku (od vlastního jacku až k samotým špuntům) měří jen 60 cm, což sice možná napsané na papíře vypadá celkem v klidu, ale ve skutečnosti s tím do kapsy u kalhot prostě nedosáhnete.

Po zvukové stránce jim ovšem nelze nic vytknout, kvalita reprodukce je bez debat výborná. Basy jsou krásně prokreslené a patřičně hutné, jak už to ostatně u tohoto typu sluchátek bývá. Středy a výšky nijak nezaostávají, celkově můžu prohlásit, že i se svýma rozmazlenýma ušima si při poslechu hudby chrochtám blahem. Zde můžou hovořit pro a proti snad jen osobní preference posluchačů na nepatrné zabarvení výsledného zvuku, které bývá většinou u každého výrobce/modelu malinko odlišné. K pohodlnému poslechu navíc přispívá fakt, že sluchátka skoro dokonale tlumí okolní hluk, což je ale zároveň také jedna z jejich nejnebezpečnějších vlastností. Zkoušel jsem je použít jako odposlech při hraní na cca 1.5kW výkonné sestavě a díky výbornému tlumení okolí jsem si nemohl stěžovat, ale v běžném provozu je to občas docela na obtíž. Už párkrát se mi stalo, že jsem kvůli nim úplně přeslechl mobil zvonící v kapse u bundy a zvláště pohyb v rušném provozu se s nimi stává trochu nebezpečným. Člověk si musí uvědomit ten handicap a to, co neslyší, musí neustále kontrolovat očima. Tzn. radši se 3x rozhlédnout jestli něco opravdu nejede a až pak hurá přes silnici. Dá se na to zvyknout, ale je potřeba na to myslet a být neustále ve střehu.

Když už jsem u těch negativ, zmíním se ještě o tom koženém pouzdérku se zipem, jehož smysl mi tak nějak uniká. Nejdříve jsem se do něj snažil sluchátka všemožně smotat, ale povedlo se mi to až na několikátý pokus a sluchátka v něm byla tak narvaná, že jim to snad muselo víc vadit než prospět. Když jsem od nich odpojil prodlužku, výsledek byl už lepší, ale na druhou stranu mi zase přijde trochu podivné nosit sluchátka v pouzdru a prodlužku smotanou v kapse. Další možnost, která mě napadla, bylo strčit do něj pár těch gumových špuntů, které se tam sice krásně vlezou, ale valný smysl to opět nemá - přece jen, člověk si najde svoji velikost a tahat s sebou ty ostatní opravdu nemusí. Jako poslední mě napadlo použít jej na nošení rozdvojky, ale stejně jsem pouzdérku nakonec našel úplně jiné využití :)

Na závěr mi už zbývá jen uvést link na oficiální stránku tohoto modelu, na které se dočtete přesné technické specifikace a můžete si zde i prohlédnout všechny ty serepetičky, které jsem v recenzi popsal. Za sebe mohu JAYS s-JAYS jen doporučit a pevně doufám, že i přes můj nepřekonatelný talent na destrukci sluchátek všeho druhu mi nějaký ten čas vydrží (v době psaní této recenze jsem je měl u sebe necelý měsíc).