[ Webhosting profitux.cz ]
15.10.2009
RELEASE DIGEST: RAMMLPCD013
Sub Focus - Sub Focus CD
RAMMLPCD013 Cover
RAMMLPCD013 CoverNedávno jsem v jednom rozhovoru s Reném z Black Sun Empire četl, že producentii v jiných žánrech, kteří ještě nevydali své vlastní LP, jsou víceméně nováčci. Proč tomu v dnb tak není, to netuším, ale vemte si jména ostřílených matadorů bez LPčka, jako jsou například Spor, Noisia či Sub Focus. Nazývat je nováčky by asi nebylo na místě. Tak či tak, poslední zmiňované jméno, tedy Sub Focus, by už odteď nováčkem stejně nebyl - pod hlavičkou RAM Records vyšlo jeho dlouho očekávané self-titled debutové album.

Sérii třinácti (nutno říct že na dnb trošku kratších) skladeb otvírá Let The Story Begin, track s přiléhavým názvem a podle něj také zpracovaným intrem. Až na nějaké ty trubky se nese celý ve znamení syntetiky. V podobném duchu pokračuje i nelítostně zlámaná World Of Hurt s krystalově čistým vokálem a oldschool basovými linkami. Follow The Light, Hospitalovitě znějící věc, jsem zde již dříve v RELEASE DIGESTu recenzoval, stejně jako jejího vinylového brášku Rock It, který je mimochodem také v blízkém příbuzenském vztahu s Robot Rock od Daft Punk. Následuje další liquidovější a hlavně tentokrát breakbeatová věc, Last Jungle, emotivní track svým zvukem lehce připomínající stařičkou Papua New Guinea nebo něco z tvorby Omni Tria. Basová linka v Deep Space mi prozměnu lehce připomíná některé basslines z novozélandské produkce, doplňují ji sem tam nareverbované syntetické výkříky. Euforicky znějící intro Move Higher Vás možná na první chvíli zmate, zní totiž jako další track, který utekl z pod pokličky nějakého liquid labelu, ale vzápětí se rozjede a už nikoho nenechá na pochybách, že to tentokrát zlámané nebude - Move Higher je totiž počin houseový. Ovšem nevzal mě tak, jako jeho bráška Could This Be Real, snoubící ženský vokál a piano s úderným beatem a mohutnou basovou linkou prohnanou LFOčkem. Ale zpět k rychlým zlámaným beatům. Jejich další zástupce se jmenuje Vapourise a sympatický mi není, nasekaná "punchy" basa, nevýrazný beat a skoro žádné stopy nějaké melodie, to mi nešmakuje. Oproti tomu takový Triple X, to už je jiné kafe, melodií si zde užijete do sytosti a velmi podobný (pořád syntetický) zvuk má i další kousek s názvem Spash. Timewarp snad ani nemusím představovat, vzledem k tomu, že se nejedná o žádnou novinku, nýbrž o notoricky známou věc. A nebylo by to pořádné moderní album, kdyby se na něm nevyskytovala aspoň jedna dubstepová pecka, a právě takovou je poslední track na celém albu, Coming Closer, poměrně optimisticky naladěné dílko protkané vokály.

Jednožánrovám kompilacím už asi začíná zvonit hrana. Zrovna Sub Focus by neměl se sháněním tracků do alba žádný problém, přece jen už je na scéně docela dost dlouho. Zřejmě to ale sám chtěl pořádně okořenit, ať mají posluchači nad čím přemýšlet. Co se závěrečného verdiktu týče, nebude to snadné - líbila se mi tak dobrá půlka alba - od Nicka jsem slyšel už i lepší kousky, než ty na albu, ale zase se mu musí nechat body za žánrovou rozdílnost. Pro zastánce jump-upu je to povinnost, pro ostatní minimálně zajímavý počin, který stojí za poslech.

Tracklisting:
01. Sub Focus - Let The Story Begin
02. Sub Focus - World Of Hurt
03. Sub Focus - Follow The Light
04. Sub Focus - Last Jungle
05. Sub Focus - Deep Space
06. Sub Focus - Rock It
07. Sub Focus - Move Higher
08. Sub Focus - Vapourise
09. Sub Focus - Triple X
10. Sub Focus - Could This Be Real
11. Sub Focus - Splash
12. Sub Focus - Timewarp
13. Sub Focus - Coming Closer