[ Webhosting profitux.cz ]
5.8.2009
WinXP vs SATA
Malý tip pro ty, kteří si lámou hlavu nad tím, jak nainstalovat Windows XP na počítač se SATA diskem. Jak známo, XPčka nemají integrované SATA ovladače a je nutné je při instalaci dodat na disketě. Kdo má ale dnes tak archaický kousek hardwaru, jako je disketová mechanika, že :)
Na internetu se vyskytují různé postupy, jak ovladač začlenit přímo do instalačního CD WinXP, například za pomocí prográmku nLite. Spostě lidí to šlo, mě bohužel ne (hádám, že vina byla na straně ovladačů, které jsem zkoušel použít), ale nakonec jsem po promarněném dni našel právě v diskuzi pod jedním takovým článkem jak na "slipstream" ovladačů jeden nenápadný příspěvek, který moje problémy rychle a elegantně vyřešil.
Pokud se Vám to tedy nedaří stejně jako se to nedařilo mně, zkuste si najet do BIOSu a najít si tam konfiguraci IDE zařízení (v mé verzi BIOSu se k ní dalo dostat přes Integrated Peripherals -> IDE Devices Configuration). Zde stačilo přehodit u položky SATA Mode hodnotu RAID na IDE a po restartu už šlapalo vše jako hodinky, XP disk našly a bez sebemenších problémů se nainstalovaly.