[ Webhosting profitux.cz ]
15.10.2009
RELEASE DIGEST: RAMMLPCD013
Sub Focus - Sub Focus CD
RAMMLPCD013 Cover
RAMMLPCD013 CoverNedávno jsem v jednom rozhovoru s Reném z Black Sun Empire četl, že producentii v jiných žánrech, kteří ještě nevydali své vlastní LP, jsou víceméně nováčci. Proč tomu v dnb tak není, to netuším, ale vemte si jména ostřílených matadorů bez LPčka, jako jsou například Spor, Noisia či Sub Focus. Nazývat je nováčky by asi nebylo na místě. Tak či tak, poslední zmiňované jméno, tedy Sub Focus, by už odteď nováčkem stejně nebyl - pod hlavičkou RAM Records vyšlo jeho dlouho očekávané self-titled debutové album.

Sérii třinácti (nutno říct že na dnb trošku kratších) skladeb otvírá Let The Story Begin, track s přiléhavým názvem a podle něj také zpracovaným intrem. Až na nějaké ty trubky se nese celý ve znamení syntetiky. V podobném duchu pokračuje i nelítostně zlámaná World Of Hurt s krystalově čistým vokálem a oldschool basovými linkami. Follow The Light, Hospitalovitě znějící věc, jsem zde již dříve v RELEASE DIGESTu recenzoval, stejně jako jejího vinylového brášku Rock It, který je mimochodem také v blízkém příbuzenském vztahu s Robot Rock od Daft Punk. Následuje další liquidovější a hlavně tentokrát breakbeatová věc, Last Jungle, emotivní track svým zvukem lehce připomínající stařičkou Papua New Guinea nebo něco z tvorby Omni Tria. Basová linka v Deep Space mi prozměnu lehce připomíná některé basslines z novozélandské produkce, doplňují ji sem tam nareverbované syntetické výkříky. Euforicky znějící intro Move Higher Vás možná na první chvíli zmate, zní totiž jako další track, který utekl z pod pokličky nějakého liquid labelu, ale vzápětí se rozjede a už nikoho nenechá na pochybách, že to tentokrát zlámané nebude - Move Higher je totiž počin houseový. Ovšem nevzal mě tak, jako jeho bráška Could This Be Real, snoubící ženský vokál a piano s úderným beatem a mohutnou basovou linkou prohnanou LFOčkem. Ale zpět k rychlým zlámaným beatům. Jejich další zástupce se jmenuje Vapourise a sympatický mi není, nasekaná "punchy" basa, nevýrazný beat a skoro žádné stopy nějaké melodie, to mi nešmakuje. Oproti tomu takový Triple X, to už je jiné kafe, melodií si zde užijete do sytosti a velmi podobný (pořád syntetický) zvuk má i další kousek s názvem Spash. Timewarp snad ani nemusím představovat, vzledem k tomu, že se nejedná o žádnou novinku, nýbrž o notoricky známou věc. A nebylo by to pořádné moderní album, kdyby se na něm nevyskytovala aspoň jedna dubstepová pecka, a právě takovou je poslední track na celém albu, Coming Closer, poměrně optimisticky naladěné dílko protkané vokály.

Jednožánrovám kompilacím už asi začíná zvonit hrana. Zrovna Sub Focus by neměl se sháněním tracků do alba žádný problém, přece jen už je na scéně docela dost dlouho. Zřejmě to ale sám chtěl pořádně okořenit, ať mají posluchači nad čím přemýšlet. Co se závěrečného verdiktu týče, nebude to snadné - líbila se mi tak dobrá půlka alba - od Nicka jsem slyšel už i lepší kousky, než ty na albu, ale zase se mu musí nechat body za žánrovou rozdílnost. Pro zastánce jump-upu je to povinnost, pro ostatní minimálně zajímavý počin, který stojí za poslech.

Tracklisting:
01. Sub Focus - Let The Story Begin
02. Sub Focus - World Of Hurt
03. Sub Focus - Follow The Light
04. Sub Focus - Last Jungle
05. Sub Focus - Deep Space
06. Sub Focus - Rock It
07. Sub Focus - Move Higher
08. Sub Focus - Vapourise
09. Sub Focus - Triple X
10. Sub Focus - Could This Be Real
11. Sub Focus - Splash
12. Sub Focus - Timewarp
13. Sub Focus - Coming Closer
15.10.2009
RELEASE DIGEST: NZNV009
The Upbeats - Big Skeleton
NZNV009 Cover
NZNV009 CoverPo nedávné recenzi TREiových čerstvých beatů tu máme dalšího pána na holení, také z Nového Zélandu. On to vlastně není pán, ale spíš kostlivec, a pěkně velký. Big Skeleton je už v pořadí třetí album dvojky The Upbeats a přináší nám přes hodinu kvalitního poslechového materiálu.

"Do děje" nás uvádí ponuré intro, skřípání řetězů a gradující sidechainový nájezd. Jak zazní zmodulované "skeleton", není už pochyb o tom, že první skladba nese stejný název jako celé album. Následuje pořádně nabasovaný nášup, aby mohl být vzápětí zmírněn trackem druhým, Kai Ki Kai Kai, což je takové kraťoučké intermezzo s textem v pro mě neznámé hatmatilce v podání Cardze. Planet Earth, na níž se podíleli i State Of Mind, patří k rychlejším skladbám, ale mě moc nenadchla, přestože je nepochybně zajímavá. Po ní následuje Bones, klidná skladba, ve které krásně vyniká zpěv zatím nepříliš známého Neda Worboyse. Pokud někteří z Vás znají rockovou kapelu Placebo, možná si na ni vzpomeneu u intra dalšího kousku s názvem Bury Your Head, deepovější to věcičky s měkoučkou subbasou a taktéž solidní porcí vokálů. U klidnějších věcí ještě chvíli zůstaneme, Under The Sky je depresivní, melodičtěji založená věc s lehce zlámanějším beatem než je obvyklé, nicméně se nikam nehrne a nabízí se spíše k poslechu než k tanci. Následuje úchylárna Carousel, kterou dali The Upbeats dohromady s Kemem. Opět se jedná spíš o pomalejší věc, tentokrát ale s naprosto ujetým vokálem. Po ní budeme zpomalovat ještě více, ale tentokrát i co se BPM týče. Další kousek, Macabre, je totiž dubstep a nutno říci, že opravdu povedený. Ale aby se milovníci rychlejších beatů nezačali nudit, přes intro jako z nějakého oldschool hororu se dostáváme k The Unearthly, což je regulérní party roller, použítý i v teaseru na album (viz níže). Vypalovák Ghost Radio směle pokračuje v rychlém tempu další našláplou bassline s klasickým upbeaťáckým "chrčivým" vrškem. Jedenáctá skladba na albu, Noises, přichází s pompézním intrem, které nakonec vyústí do poměrně ponuré a depresivní záležitosti, jedné z dalších spíše poslechových věcí. Poté nás ale čeká další pecka, Laser Crypt, což je dílo do pořádného neuro setu jako stvořené, na albu bohužel poslední track svého druhu. The City That Sleeps vskutku dostála svého názvu, je to doslova uspávačka, pomalá a maximálně uklidňující. A nakonec poslední, čtrnáctá skladba nazvaná Through The Night, nás potěší překrásným hlasem novozélandské umělkyně Jess Chambers a neobvyklejším beatem.

Jak lze vidět, Jerem Glenn a Dylan Jones dali dohromady opět parádní kompilaci, ve které si vzhledem k její různorodosti určitě každý najde to své. Za sebe dávám palec nahoru, ačkoliv jsem předchozím albům The Upbeats moc nepropadl, Big Skeleton se mi líbil.Tracklisting:
01. The Upbeats - Big Skeleton
02. The Upbeats - Ki Ki Kai Kai feat. Cardz
03. The Upbeats & State Of Mind - Planet Earth
04. The Upbeats - Bones feat. Ned Worboys
05. The Upbeats - Bury Your Head
06. The Upbeats - Under The Sky
07. The Upbeats & Kemo - Carousel
08. The Upbeats - Macabre feat. Crushington
09. The Upbeats - The Unearthly
10. The Upbeats - Ghost Radio
11. The Upbeats - Noises
12. The Upbeats - Laser Crypt
13. The Upbeats - The City That Sleeps
14. The Upbeats - Through The Night feat. Jess Chambers
15.10.2009
Music Video: State Of Mind - Sunking

Opět něco pro odlehčení, tentokrát je to jeden starší klípek k pecce Sunking od State Of Mind, zrežírovaný Aleksanderem Sakowskim stylem stop motion. Nevím jak Vám, ale mě strašně připomíná stařičkého Neverhooda (PC adventura s "plastelínovou grafikou" a flegmatickým Klaymanem v hlavní roli).
15.10.2009
RELEASE DIGEST: SHB008
Where Am I EP
SHB008 Cover
SHB008 Cover

Německý label .shadybrain se pochlapil a představuje nám nové EP, které je celé věnováno Rregule.
První track s názvem Ground Hole Day dává svým soundem okamžitě najevo, kdo za ním stojí. Táhlé pady a hodně delaye, to je jasný Rregula. Nic nového pod sluncem, pokud znáte jeho tvorbu. I druhý track, Where Am I, je čistě v jeho režii. Na něm mě příjemně překvapila měkká subbasa, což je prvek, který se v jeho tvorbě zas tak často nevyskytuje - ale ne, že by byl vyměklý celý track, to ani náhodou, je to pecka na druhou. Třetí pozici zaujal remix známé věci Corner Hash Man. Překopal ji Silent Witness a abych se přiznal, jeho minimalističtější (a o dost klidnější) verze vůbec není špatná, ale s originálem se prostě nemůže rovnat. Chybí tomu ta energie. Jako poslední se na EP dostala kolaborace s Panaceou, pojmenovaná Down Underneath, která z řady vybočuje víceméně jen trošku zlámanějším beatem. Každopádně se jedná o velmi dobrý release, který by byla velká škoda minout.
9.10.2009
RELEASE DIGEST: NZLP002CD
TREi - Innuendo
NZLP002CD Cover
NZLP002CD CoverNení tomu tak dávno, co jsem zde na blog psal poměrně rozsáhlý článek o chystaných albech, v němž byla zmínka i o TREiově debutovém albu Innuendo. A jak se říká, čas plyne jako voda, a tak i Innuendo konečně spatřilo světlo světa pod křídly labelu Samurai Music.

Abych se přiznal, na album jsem se těšil poměrně dost, jelikož je TREi jeden z mých oblíbenců, leč byl jsem poněkud zklamán. Čtěte dále a dozvíte se proč.

Po dlouhém a působivém intru v úvodním tracku pojmenovaném (jak jinak než) Innuendo se na scéně objevila klasická TREiova basová linka a různé ostatní prvky, typické pro jeho zvuk. Následovala Shame s mírně uječeným vokálem - nic nového pod sluncem, jelikož už minulý rok vyšla na vinylu. Poté přišlo zchlazení v podobě tracku Cold Front s neobvykle zlámaným beatem a zvuky zvonečků a harfy. Hned za ní se objevil menší exot - skladba Push, která mě zaujala asi nejvíce z celého alba. Hlavně asi kvůli tomu, že nemá beat zlámaný, nýbrž rovný. A zní to hodně dobře, rád bych si od TREie poslechl víc podobných kousků. Lead Me On, opravdu klidný a relaxační track, se na albu objevil rovnou ve dvou verzích, a to "Dub" a "Full Vocal". Liší se prakticky jen v tom, že v "Dub" verzi je použito méně vokálů. No Vacancy patří prozměnu k těm rychlejším. Stejně jako další záležitost - The Other Part Of Me - je založen na težkotonážní base, která vám na pořádném systému pěkně namasíruje chodidla. F Wave je zajímavá věc, která by podle mě nejlépe splňovala roli intra - nic moc se v ní neděje, jen postupně a v pomalém tempu nabírá na intenzitě a graduje, aby nakonec z ničeho nic skončila. Jenže je uprostřed alba, čili místo intra je z ní jakési intermezzo. V pomalejším tempu pak pokračuje vokály nadupaná Sleepless, další zástupce tracků s pořádně polámaným beatem, na níž pracoval s Teknikem. Po ní následuje další spolupráce, tentokrát se sousedy State of Mind - Thunder Biscuit - což je další song, který mě dost zaujal, neboť patří k tomu akčnějšímu, co se na albu vyskytuje. "Klasický" beat doplňuje hutná bassline řádně prohnaná LFO-čkem a všechno to moc pěkně šlape. I Still Remains se moji pozornost celkem dařilo udržet, obvzlášť se mi na ní líbí použtý ženský vokál a epické intro. A nakonec, Day Away s krásným klavírem a syntetickou melodickou linkou myslím představovat nemusím, vyšel sice dávno, ale u mě se pořád drží hodně vysoko.

Celkově mě album trošku zklamalo, už po prvním tracku jsem totiž získal pocit, že poslouchám to samé. Všechny mi příjdou hodně podobné - pokaždé skoro stejná basa, ve většině případů naechované perkuse a vokály, i pady zní taky všechny tak stejně...čekal jsem více akce a větší různorodost, v tomhle ohledu jsem byl zklamán. Nicméně na relaxační domácí poslech je album naprosto skvělé. Většina skladem se nikam nežene, ani ty rychlejší nejsou bůhvíjaké sypačky a vokály příjemně pohladí.

Tracklisting:
01. Trei - Innuendo
02. Trei - Shame
03. Trei - Cold Front
04. Trei feat. Southern Soul - Push
05. Trei feat. Thomas Oliver - Lead Me On (Full Vocal Mix)
06. Trei - No Vacancy
07. Trei & Dose - The Other Part Of Me
08. Trei - F Wave (Interlude)
09. Trei & Teknik - Sleepless
10. Trei & State Of Mind - Thunder Biscuit
11. Trei feat. Lisa Tomlins - Still Remains
12. Trei - Day Away
13. Trei feat. Thomas Oliver - Lead Me On (Dub Version)
9.10.2009
Music Video: Chase & Status feat. Plan B - Pieces

Dlouho trvající blogové sucho aspoň malinko osvěžím klípkem od Chase & Statuse. Mnozí z Vás ho již znají, není to také žádná novinka, ale když už je dneska večer ta party, řekl jsem si, že ho sem hodím - dnes večer bude mít čestné místo v mém setíku :) A vy co tenhle klip neznáte, určitě ho skoukněte - pokud se Vám líbilo Smack My Bitch Up od Prodigy, klip k Pieces Vám určitě sedne taky. Jen škoda, že se u RAM Records rozhodli video zcenzurovat a kromě několika rozostřených scén se třeba místo kočky v troubě upečou Planovy texty.
4.10.2009
Big City Beatzz 3!
Big City Beatzz 3 Flyer
Big City Beatzz 3 Flyer

Přišel podzim, prázdniny nám skončily, děti usedly do lavic a vysokoškoláci do hospod. A s podzimem přišla i další párty. Na třetích, tentokrát docela narychlo spíchnutých BCB si budete moci poslechnout hosta Vashu, který se poslední dobou věnuje spíše breakbeatu, ale stále nepohrdne ani rychlejšími zlámaninami. Kromě něj vás bude bavit "stará známá sestava" ve složení Viky, P.S., INdex a 2Nine. Noc bude věnována především zlámaným beatům, ale dočkáte se také osvěžení v podobě electra a techna od INdexe. Pořádný zvuk si tentokrát nenecháme zkazit vadnou kabeláží, takže počítejte s tím, že se bude LAMA otřásat v základech.

Už se na Vás těšíme :)

Související odkazy: Xbass, Facebook
1