[ Webhosting profitux.cz ]
22.4.2011
Recenze sluchátek Sennheiser HD25
S postupujícím časem, zvyšujícími se nároky na zvuk lezoucí z mých vlastních pokusů o produkci elektronické hudby a celkově mojí vyvíjející se audiofilií jsem začal nedávno pociťovat stále silnější potřebu mít doma také nějaká pořádná sluchátka s velkým "S". A ačkoliv je dnes možností opravdu hodně, mému zraku prostě nemohla ujít frekvence, s jakou se zrovna Sennheiser HD25 objevují na krcích různých dnb celebrit, a mé zvědavosti zase všemožné internetové zkazky o jejich úžasnosti, nerozbitnosti a vůbec prostě celkové legendaritě. Tak jsem se nakonec trošku (ehm, trošku) plácnul přes kapsu, na Silvestra si udělal druhé Vánoce a ještě za tepla sluchátka vyzkoušel na Silvestrovské party. A výsledek? Teď je prakticky nesundám z krku, a to ze spousty důvodů. Začal bych třeba tím jedním podstatným, jímž se asi při nákupu absolutně neřídí majitelé sluchátek Skullcandy, a tím je...

ZVUK

To, co se z "hádéček" line, si Vás prostě získá (laboratorně ověřeno na širokém okruhu přátel, z nichž jsou touhle dobou někteří již také šťastnými majiteli). Je totiž nádherně čistý s krásně vykreslenými výškami, středy i basy (ty jsou sice ještě malinko přikreslené, nicméně o žádný drastický rozdíl se nejedná, nejste-li netopýři). Měl-li bych zvuk popsat jedním slovem, muselo by to být "luxusní". Prakticky zatím u všech sluchátek jsem míval ve zvyku zvuk ještě prohánět ekvalizérem, u Sennů EQ ale už automaticky vypínám - s nimi si prostě budete chtít (a hlavně budete moci) vychutnat zvuk takový, jaký opravdu je. Vyšší model nabízí frekvenční odezvu od 16 do 22 000 Hz (nižší řada uvádí 30 - 16 000 Hz) a také o něco vyšší impedanci (70 ohmů oproti 60ti u nižšího modelu). Nemusíte se ale bát, že by taková hodnota impedance znemožnila použití s přenosnými mp3 přehrávači. Sice je potřeba "trochu to vohulit", aby zvuk nebyl potichu, ale u mého iAudio COWON D2 jsem s maximální úrovní hlasitosti nikdy problém neměl, na čemž se mimo jiné podílí i výborná izolace od okolního hluku díky supraaurální konstrukci sluchátek (mušle ucho neobepíná celé, ale sedí na něm). Mimochodem, když už jsem zmínil dříve značku Skullcandy, asi by bylo dobré prohodit zde i pár slov o tom, jaký mají Sennheisery

DESIGN

Kde nelze než konstatovat, že se Vás HD25 zaujmout designem rozhodně snažit nebudou. Po vybalení z krabice jsem byl sám trošku překvapen - sluchátka jsou opravdu malá, tváří se podezřele moc plastově a na první pohled by do nich člověk neřekl ani polovinu profesionality, která se v nich skrývá. Že je to ale jen důmyslná kamufláž (zavedená snad za účelem ochránit svá drahá sluchátka před všudypřítomnými spáry nenechavých rukou) odhalí odstavec s nadpisem..

KONSTRUKCE A KABELÁŽ

Což je velké plus, jež jako notorický ničitel sluchátek obzvláště ocením. Také se zde promítají některé rozdíly mezi dražší a levnější variantou sluchátek. Začneme ale u mého testovaného modelu, tedy u řady vyšší. Ta se pyšní statusem nezničitelnosti a aspoň u těch mých sluchátek to zatím platí, navzdory několika pádům na zem a dokonce jednomu nechtěnému přišlápnutí hlavového mostu celou vahou mých skromných 65 kil. Ovšem nejen samotná sluchátka podléhají zhoubě, většinou se člověku daleko častěji nějakým způsobem ukroutí kabel přivádějicí signál, a to je pak také zle. Pájením, jak známo, kvalita přenášeného zvuku trpí, a proto u Sennheiseru přišli s vlastním zlepšovákem - sluchátkový kabel se dá bez problému oddělat a vyměnit za nový. Stačí k tomu jen malý křížový šroubováček, jímž uvolníte přichycení kabelu k pravé mušli, poté rozevřete hlavový most, jímž je proveden drát spojující pravou mušli s levou, a potom už jen z obou dvou vypojíte speciální konektůrky, jimiž je drát do mušlí přiveden. Mušle lze samozřejmě posouvat dle libosti nahoru a dolů aby sluchátka padla na všechny velikosti hlav, levou mušli můžete navíc i otáčet ze strany na stranu. Zrovna zmíněné otáčení si u nižšího modelu moc neužijete - dále se v konstrukci liší snad jen hlavovým mostem, jenž je u nižšího modelu proveden ve formě klasické "čelenky", a také jiného uchycení přívodního kabelu (k mušlím jdou konektůrky zespodu, šroubečky se tentokrát nekonají).
Asi by bylo také vhodné zmínit, jaké to je, mít na sobě tyto sluchátka půl dne v kuse (což například pro mne není sebemenší problém). Ani zde totiž zkazky nelžou - úplně košer to není. Ačkoliv si na to ještě rádi zvyknete, na začátku je přeci jen pocit z přítlaku sluchátek po delším nošení trošku nepříjemný (někteří lidé si ale v souvislosti s tímto problémem pochvalují použití druhých, měkčích náušníků, jenž jsou součástí originálního balení, a na hlavu prý tak netlačí). Co se dalších nepříjemností týče, nenapadá mě snad nic krom varování před dlouhým krouceným kabelem, jenž je na jiné než domácí použití extrémně na prd - je dlouhý (překvapivě), smotaný zabere celou kapsu a navíc je poměrně těžký. Příště bych zvolil asi verzi s kratším kabelem - jenž sice není problém samostatně nakoupit, bohužel při koupi je nutné se přes kapsu plácnout také. Jack mají všechny řady klasický 3.5mm s dodávanou redukcí na 6.3mm. Pro nejlepší pohled na celou konstrukci doporučuji shlédnout následující video:

ZÁVĚR

Nechť už si z předchozích odstavců vydedukuje každý sám. Já si za poslední tři a půl měsíce s HD25 na krku udělal poměrně jasno a nemůžu, než je doporučit.

+ Luxusní zvuk
+ Odolná konstrukce
+ Možnost uživatelské výměny kabelu

- Cena (sluchátek i příšlušenství)
- Design
- Komfort při dlouhodobějším nošení
Obsah balení
Obsah baleníTECHNICKÉ SPECIFIKACE

> Konstrukce: uzavřená (supraaurální)
> Membrána: dynamická
> Frekvenční rozsah: 17Hz - 22kHz
> THD: <0.1%
> Max. SPL: 120dB
> Impedance: 70Ohm
> Kabel: různé varianty
> Konektor: 1/8" jack (3.5mm)
> Přítlak: 2,5N
> Hmotnost: 140g
> Příslušenství: obal, náhradní náušníky, redukce na 1/4" jack (6.3mm)

OBRÁZKY

Sennheiser HD25 (dražší model)
Sennheiser HD25 (dražší model)
Sennheiser HD25 SP (levnější model)
Sennheiser HD25 SP (levnější model)
1